Międzynarodowy Dzień Kobiet

I tam, gdzie rośnie palma,

i tam, gdzie rośnie brzózka,

w każdym zakątku ziemi,

gdzie stąpa stopa ludzka,

w ten dzień ósmego marca

kobiety wszystkich krajów

łączą się jeszcze mocniej

i tak razem wołają:

„Nie chcemy więcej wojen!”

to krzyk matek olbrzymi.

A spójrz: i twoja matka

jest także razem z nimi,

bo matki wszystkich krajów

przy twojej matce stoją

i one tak wołają:

„Chcemy, chcemy pokoju!

Chcemy i wywalczymy,

że wojen już nie będzie,

tylko radość, słoneczność

na całej ziemi wszędzie –

i twórcza, piękna praca,

i stół z chlebem i z kwiatem”.

Tak w dzień ósmego marca

głos matek płynie światem.

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu państwach całego świata w dniu 8 marca od roku 1975. Tego dnia uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych na przełomie dwudziestego wieku w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych dla upamiętnienia strajku pracowników przemysłu odzieżowego. Wtedy kobiety protestowały przeciwko złym warunkom pracy.

Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono 19 marca w 1911r. w  Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Zorganizowane tego dnia wiece zgromadziły ponad milion kobiet i mężczyzn. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

W latach 1913 – 1914r.  protestowano przeciwko Pierwszej Wojnie Światowej. W Rosji kobiety po raz pierwszy obchodziły Międzynarodowy Dzień Kobiet włączając się w ten sposób do ruchu na rzecz pokoju. Wiece odbyły się w ostatnią niedzielę lutego, co według kalendarza gregoriańskiego miało miejsce 8 marca. Na licznych zgromadzeniach i wiecach protestowano przeciwko wojnie i wyrażano solidarność z ruchem na rzecz praw kobiet.

W ciągu stulecia ten szczególny dzień nabrał nowego światowego wymiaru. Tego Dnia upamiętnia się nie tylko odwagę i determinację kobiet, które zasłużyły się w historii swoich państw i społeczeństw, ale również apeluje o konieczność podjęcia nowych wyzwań i przestrzegania praw kobiet.

Obecnie kobiety pracują zawodowo i są wybitnymi specjalistkami w wielu dziedzinach między innymi w medycynie, fizyce, chemii, literaturze. Za swoje osiągnięcia są doceniane i wyróżniane wieloma nagrodami.

Kobiety są autorkami wielu wartych polecenia książek. Zapraszamy do naszej biblioteki, gdzie prezentujemy wystawę książek „Kobiety o kobietach”. Zachęcamy do wypożyczenia literatury, której autorkami są m.in. Irena Jurgilewiczowa, Agnieszka Tyszka, Ewa Nowak, Barbara Kosmowska, Holly Webb. Bohaterkami zebranych książek są kobiety (lub kobietki) ukazane w różnych sytuacjach życiowych lub ich losy rozgrywają się w fantastycznym świecie.

Wasze bibliotekarki

Źródło:

Konstanty Ildefons Gałczyński, 8 marca, [W:] Pegazem przez szkolny rok, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza 1982.

Międzynarodowy Dzień Kobiet: spojrzenie w przeszłość, [dostęp online:]

http://www.unic.un.org.pl/kobiety_rozwoj_pokoj/dzien_kobiet.php# [dostęp 03.03.2022]