KUTNO OD PRADZIEJÓW DO WSPÓŁCZESNOŚCI

(regionalizm w  pigułce)

Regionalizm w edukacji wczesnoszkolnej ma znaczenie dla zrozumienia, przez dzieci, związków między teraźniejszością, a przeszłością. Warunkuje również świadomość dzieci kim są, gdzie mieszkają i skąd pochodzą. Uczy szanowania otaczającego świata i miłości do Małej Ojczyzny.

Uczniów oddziału Ib w piękna podróż od pradziejów do współczesności zabrał w dniu 18.10.br. pan wiceprezydent miasta Kutno, historyk – Zbigniew Wdowiak. Przygodę   z poznawaniem dziejów naszej miejscowości rozpoczęliśmy od obejrzenia Panoramy Historii Kutna. Gość w bardzo przystępny sposób wyjaśnił nam, co to jest historia i opowiedział   o postaciach i budowlach widocznych w infografice. Prosił, byśmy zapamiętali nazwisko założyciela Kutna – Piotra z Kutnej Hory, króla, który odwiedził Kutno – Augusta Sasa oraz rodu Zamoyskich (właśnie przy ul. Zamoyskiego znajduje się nasza szkoła). Następnie  przespacerowaliśmy się dawnym Traktem Królewskim – ,,dróżką królewską”, którą  król August III jeździł przez Kutno. Niektóre kamieniczki przy ulicy Królewskiej pamiętają jeszcze XVIII wiek. Dotarliśmy do placu Piłsudskiego i stojącego przy nim miejskiego ratusza. To centrum Kutna, miasta, o którym mówi się, że kto w nim nie był – życia nie zna.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w UM Kutno. Pięknie powitała nas w nim   p. kierownik Biura Prasowego M.J.Brylska. Następnie, w sali konferencyjnej p. Daria opowiedziała nam o współczesnym Kutnie. Mieliśmy też możliwość zwiedzenia UM. Byliśmy w centrum monitoringu miejskiego, w gabinecie p. prezydenta miasta Kutno oraz   w Wydziale Edukacji. Ostatnim punktem wizyty było spotkanie ze strażnikami Straży Miejskiej.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom za poświęcony nam czas, miłe przyjęcie i upominki oraz za  piękną podróż przez wieki historii naszego miasta aż do współczesności. Te zajęcia edukacji regionalnej na długo pozostaną nam w pamięci. Dziękujemy także mamie Filipa za pomoc  w opiece nad grupą w czasie wycieczki.

Uczniowie kl.Ib

z wychowawczynią.