„Aktywna Tablica 2022”

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie otrzymali nowoczesny sprzęt zakupiony w ramach  Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 „Aktywna Tablica”.

Nowoczesne technologie stają się standardem w edukacji. Stymulują ucznia
w kontekście rozwoju kompetencji uczenia się przez całe życie, ciągłego poszukiwania i zgłębiania wiedzy. Niezwykłe znaczenie mają w kształtowaniu kompetencji poznawczych oraz językowych. Dobrze zastosowane nowoczesne technologie uczą samodzielności w planowaniu i wykonywaniu zadań, a także pracy zespołowej. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu z takich narzędzi jak robot PHOTON wraz z odpowiednimi aplikacjami, zwiększamy w uczniach motywację wewnętrzną.

Robot PHOTON świetnie się sprawdza jako narzędzie dydaktyczne. Wykorzystanie robota PHOTON w terapii na zajęciach:
– wspiera rozwój emocjonalny,
– rozwija umiejętność programowania,
– doskonali percepcję wzrokową,
– doskonali pamięć słuchową,
– prawidłowo odtwarza sekwencje słuchowe,
–  doskonali analizę i syntezę wzrokową,
– rozwija umiejętność z zakresu rozwoju centralnej koherencji,
– doskonali umiejętność zapamiętywania,
– rozwija wyobraźnię,
–  doskonali umiejętności komunikacyjne,
– rozwija umiejętność orientowania się w przestrzeni,
– rozwija umiejętność budowania opowiadania,
– wspomaga w prawidłowym rozwoju,
– rozwija uważność na drugą osobę.

Zajęcia z robotem PHOTON zarówno indywidualne jak i grupowe były prowadzone w sposób ciekawy i angażujący uczniów do działania oraz przyczyniły się do rozwijania logicznego myślenia, planowania oraz rozwiązywania problemów.

Efektem wprowadzania nowych technologii na zajęciach szkolnych jest wzrost zainteresowania lekcją i poznanymi treściami oraz wzmocnienie motywacji do nauki, a także rozwój kompetencji cyfrowych, społecznych i twórczych uczniów w celu przygotowania ich do aktywnej partycypacji w rozwijającym się społeczeństwie otwartym, nowoczesnym, innowacyjnym.

Zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych daje możliwość wykorzystania nowych technologii w procesie kształcenia w różnych aspektach rozwoju kompetencji oraz umiejętności zarówno uczniów jak i nauczycieli. Osobą odpowiedzialną za wdrażanie na zajeciach nowoczesnego sprzętu zakupionego z programu „Aktywna Tablica 2022” jest mgr Marzena Cichacz.