Morska przygodo Ahoj!

 

W czwartek, 4 maja 2023r. rozpoczęła się nasza morska przygoda. Uczniowie oddziałów Vc i VIc wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się bowiem                  na wycieczkę do Trójmiasta.

Pierwszym punktem wycieczki była Katedra Oliwska. Podziwialiśmy jej wystrój  i oczywiście organy. Wszyscy z zapartym tchem wysłuchaliśmy koncertu muzyki organowej.

Następnie  udaliśmy się na Westerplatte- symbol wybuchu II wojny światowej   i walki o wolność. Później czekała nas kolejna atrakcja- płynięcie statkiem     do centrum Gdańska. Przy sprzyjającej pogodzie podziwialiśmy nadmorskie budowle i krajobrazy. W Gdańsku wraz z przewodnikiem spacerowaliśmy    po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami przeszliśmy do fontanny Neptuna. Zobaczyliśmy m.in. Dwór Artusa, Ratusz, Wielki Młyn, Gdański Żuraw   i Bazylikę Mariacką. Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta mieliśmy możliwość zakupienia pamiątek. Ostatnim punktem w tym dniu było Muzeum II Wojny Światowej. Oglądanie wystaw w tym muzeum umożliwiło wszystkim uczestnikom wycieczki zdobycie wiedzy o II wojnie światowej oraz uświadomiło jak ważne jest kultywowanie pamięci o ofiarach totalitarnych systemów     i bohaterach walk o wolność wielu narodowości. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się na nocleg do pensjonatu „Na Wzgórzu”. Tutaj czekał na nas ciepły posiłek i wygodne łóżka, gdzie mogliśmy wypocząć i nabrać sił na kolejny dzień zwiedzania. W drugim dniu w naszym programie mieliśmy bowiem Gdynięi Sopot. W Gdyni zwiedziliśmy Muzeum Marynarki Wojennej- ORP „Błyskawica”. ORP „Błyskawica” to prawdziwy zabytek klasy zerowej – jest najstarszym zachowanym niszczycielem – weteranem II wojny światowej   i jedynym bojowym okrętem  alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres II wojny światowej. Wizyta na ORP Błyskawica pozwoliła nam zapoznać się z wyposażeniem pokładu okrętu od rufy aż do dziobu. Mieliśmy możliwość przyjrzeć się artylerii okrętowej, miotaczom  i wyrzutniom bomb głębinowych oraz torped. Po zejściu pod pokład zajrzeliśmy też do pomieszczeń marynarskich, kotłowni i maszynowni. W Gdyni, a konkretnie w Gdyńskim Akwarium, obejrzeliśmy też cenne okazy flory i fauny związanej ze środowiskiem wodnym i wodno-lądowym. Ostatnim punktem  wycieczki w Trójmieście był pobyt  w Sopocie na sopockim molo   i sopockim deptaku, tzw. Monciaku.

Przez dwa dni trwania wycieczki zwiedziliśmy trzy miasta: Gdańsk, Gdynię  i Sopot. Program był ciekawy, a wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych. Zbiorowe zdjęcia wykonane np. na Westerplatte czy przy fontannie Neptuna oraz w Gdyni świadczą o tym, że pogoda i humory nam dopisywały. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, co przedstawia dołączona fotorelacja.

Ten wyjazd na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich. Również nasi bliscy mogą z wykonanych przez nas licznych zdjęć podziwiać piękno Trójmiasta  i Morza Bałtyckiego.


Organizatorzy i opiekunowie wycieczki:

Iwona Jabłońska, Sylwia Mujta, Małgorzata Olesińska i Anna Pawlik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *