Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji 2023

Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywały się w dniach 02.10.2023 – 06.10.2023 pod hasłem: „Uczeń z dysleksją w cyfrowym świecie”. Celem tej corocznej akcji Polskiego Towarzystwa Dysleksji jest uświadomienie społeczności faktu, iż wśród uczniów uczęszczających do każdej placówki edukacyjnej są dzieci o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Dzieci z tzw. specyficznymi trudnościami w uczeniu się, to takie, które mimo prawidłowego rozwoju umysłowego i korzystnych warunków szkolnego uczenia się oraz środowiskowych nie mogą w przewidzianym czasie nauczyć się czytać i pisać albo liczyć. Wymienione trudności występują od początku nauki i są konsekwencją zaburzeń funkcji percepcyjno- motorycznych i ich integracji. Są to zaburzenia funkcji językowych, spostrzegania, motoryki, uwagi, pamięci.

Zaburzenia te określamy odrębnymi nazwami:

• Dysleksja – specyficzne trudności w opanowaniu umiejętności czytania
  • Dysgrafia – specyficzne trudności w osiąganiu dobrego poziomu graficznego pisma
  • Dysortografia – specyficzne trudności w opanowaniu umiejętności poprawnego pisania
  • Dyskalkulia– specyficzne trudności w nauce matematyki.

Nasza szkoła również włączyła się do obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Przez cały tydzień podczas zajęć korekcyjno – kompensacyjnych rozmawiałam z dziećmi na temat trudności edukacyjnych, przybliżałam dzieciom istotę dysleksji, wspólnie wykonywaliśmy wiele ćwiczeń mających na celu usprawnianie zaburzonych funkcji percepcyjno – motorycznych oraz korzystaliśmy z wielu terapeutycznych programów multimedalnych. Na holu głównym uczniowie mogli zapoznać się z tematyczną tablicą poświęconą sławnym ludziom z dysleksją.

Zapraszam do zakładki pomoc psychologiczno – pedagogiczna na stronie internetowej naszej szkoły. Znajdują się tam informacje na temat dysleksji, a także przykładowe karty pracy.

Opracowała:

Dorota Wojciechowska.