Dzień wzroku

12 października obchodziliśmy Światowy Dzień Wzroku. Była to dobra okazja do podkreślenia ogromnej roli, jaką pełni dbanie o swój wzrok na co dzień. Zwłaszcza w obliczu ciągłego rozwoju nowych technologii należy przypominać dzieciom o tym, że trzeba odrywać wzrok od komputera i nie niszczyć ich  długotrwałym wpatrywaniem się w światło niebieskie, wytwarzane przez laptop czy smartphone. Ważna jest również dieta bogata w witaminy A i E, cynk czy kwasy omega-3 oraz regularne wizyty o okulisty.

Tego dnia na zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych, rewalidacyjnych oraz zajęciach integracji sensorycznej uczniowie wykonywali ćwiczenia poprawiające motorykę oczu oraz kształtujące percepcję wzrokową. Było to między innymi: podrzucanie woreczkiem z jednoczesnym śledzeniem, żonglowanie piłkami, rzucanie do celu, wyszukiwanie różnic czy podobieństw na obrazkach, gra Memory, gra Matrioszki, zapamiętywanie szczegółów na obrazku czy zabawy światłem. Rozmawialiśmy również na temat codziennej dbałości o wzrok i wykonywaliśmy proste ćwiczenia doskonalące motorykę oczu, takie jak patrzenie do bliży i dali, przenoszenie spojrzenia, czy kreślenie oczami danych kształtów.

Opracowały:

Marta Albińska