Poznajemy kulturę i historię regionalną Kutna  – oddział VIIIc

 

W dniu 31 października 2023r. uczniowie z oddziału VIIIc wzięli udział
w wydarzeniu w
Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych „Miło mi o tej ziemi myśleć czasami, idąc przez życie” realizowanych przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w KutnieIdeą tego wydarzenia kulturalnego było ukazanie klasyka kina niemego, który wzbogacony został o współczesne, muzyczne ilustracje, zaprezentowane na żywo. Seans poprzedzony był spotkaniem z ekspertem filmowym, który wprowadził uczestników w świat kina niemego!  Następnie uczniowie z oddziału VIIIc oglądali film niemy z muzyką na żywo pt. NOSFERATU – SYMFONIA GROZY (1922), reż. F. W. Murnau.

W dniu 09 listopada 2023r.  odbyło się spotkanie w Dworku Modrzewiowym siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej (TPZK). Na spotkaniu była mowa o poczuciu tożsamości, o historii Kutna, zasłużonych postaciach i miejscach pamięci, regionalnym dziedzictwie kulturowym i sensie regionalizmu w kontekście działalności TPZK. Rozmawialiśmy po polsku, młodzież żywo reagowała, zadawała pytania. Uczniowie mogli obejrzeć Kutnowskie Zeszyty Regionalne, które wniosły trwały i znaczący wkład do bogatej historii oraz rozwijającego się dorobku naukowego społeczeństwa Kutna i powiatu kutnowskiego. Uczniowie z oddziału VIIIc oglądali stare pocztówki naszego miasta, fotografie – obrazy zachowane w pamięci mieszkańców – Kutno miejsca i ludzie, portrety mieszkańców. Poznali m.in. historię wyjątkowej i jednej z najważniejszych postaci w dziejach Kutna – dr Antoniego Troczewskiego, który w całym swoim życiu kierował się zasadą: „Nic dla siebie, wszystko dla innych, to obowiązek patriotyczny polskiego inteligenta”. Uczniowie oddziału VIIIc poznali piękną, różaną historię Kutna.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom za poświęcony nam czas, miłe przyjęcie. Takie spotkania w ramach edukacji regionalnej na długo pozostaną
w naszej pamięci.

A przed nami zwiedzanie nowej wizytówki Kutna i regionu kompleksu muzealnego Muzeum Pałac Saski w Kutnie.

Opracowanie:

Autorka projektu – Marzena Cichacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *