Warsztaty w oddziale 1a w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

 

W dniu 15.04.2024 r. oddział 1a miał przyjemność uczestniczyć w warsztatach z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu z pedagogiem specjalnym w ramach inicjatywy lokalnej organizowanej przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną  im. Stefana Żeromskiego w Kutnie. Warsztaty odbyły się w toku realizacji zadania Biblioteka jest mi bliska dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Celem warsztatów było promowanie rozwoju czytelnictwa, promowanie świadomości nt. osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi od najmłodszych, propagowanie idei akceptacji i tolerancji dla osób dotkniętych tym zaburzeniem oraz wzbudzanie szacunku do odmiennego sposobu uczestniczenia w zabawie, zajęciach, zachowaniu, przyzwyczajeniu swoich autystycznych kolegów, a także dostrzeganiu u nich nieprzeciętnych umiejętności. W trakcie spotkania pedagog głośno przeczytał i omówił książeczkę pt. „Niebieska niedźwiedzica” Joanny M. Chmielewskiej. Dzieci z oddziału 1a aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyły w warsztatach. Uczniowie na bieżąco dzielili się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami.

Podczas warsztatów uczniowie z oddziału 1a dowiedzieli się więcej na temat spektrum autyzmu oraz tego jak postrzegają świat osoby rozwijające się w spektrum, których jest wśród nas coraz więcej oraz poszerzyli swoją wiedzę na temat:

– spektrum autyzmu,

– zrozumienia trudności doświadczanych przez te osoby,

– wdrażania do postawy otwartości i tolerancji.

Następnie uczniowie z oddziału 1a wyklejali bibułą rysunki misia.

Poruszany temat pozwolił dzieciom dostrzec trudności z jakimi mierzą się osoby ze spektrum autyzmu, a także dostrzec ich zalety i mocne strony oraz uwrażliwić na ich potrzeby w codziennym życiu.

Wszystkie dzieci były aktywne, kreatywne i stworzyły piękne prace z bibuły, które mogły zabrać do domu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotoramka. Miłym akcentem na koniec zajęć były pamiątkowe zdjęcia.

Jednym z kluczowych wniosków płynących z warsztatów było uświadomienie sobie, że każda osoba ze spektrum autyzmu jest jednostką o własnych potrzebach, zdolnościach i aspiracjach. Ważne jest, aby społeczeństwo było bardziej otwarte i przyjazne dla różnorodności, dając osobom z autyzmem możliwość pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.

Opracowała:

Marzena Cichacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *