Zwiedzanie Muzeum Pałac Saski w Kutnie

W dniu 08.10.2024 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Pałac Saski w Kutnie. Uczniowie oddziału VIIa mogli podziwiać najcenniejszy zabytek – wizytówkę Miasta Róż  –  Muzeum Pałac Saski w Kutnie. Kompleks Pałac Saski stanowi nowoczesną, multimedialną, wielofunkcyjną przestrzeń muzealną. Uczniowie oddziału VIIa dowiedzieli się co Król jadał, jaki miał swój ulubiony słodki przysmak a także co należało do królewskich obowiązków, nawet podczas podróży.

Kutnowski pałac Augusta III to dziś praktycznie jedyny zachowany w Polsce zabytek architektury – materialnej spuścizny po unii polsko – saskiej. To zabytek stanowiący swoisty pomnik jednego króla łączącego dwa państwa i dwie kultury pod jednym berłem.

Muzeum to nie tylko Pałac, ale też dzieje Miasto Kutno. Młodzież z oddziału VIIa mogła zobaczyć aranżacje urokliwych, dawnych ekspozycji o Kutnie i jego mieszkańcach, w tym gabinet doktora Antoniego Troczewskiego –wyjątkowej i jednej z najważniejszych postaci w dziejach Kutna.

Celem wizyty w muzeum było zapoznanie się z historią naszego miasta, zabytkami architektury, historii kuchni staropolskiej, mody i literatury kulinarnej.

Wszystko to odbyło się w miłej atmosferze.

Opracowanie:

Marzena Cichacz