Podobno do wielickiej kopalni przyjeżdża się kilka razy – podróże z klasą dzień trzeci

 

Podobno do wielickiej kopalni przyjeżdża się kilka razy.

Kopalnia Soli „Wieliczka” jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw w Europie. Zakładem produkcyjnym była już w XIII wieku, a przez kolejne stulecia współtworzyła potęgę polskiej gospodarki. Dostarczała sól na stoły niemal całej Europy.

Współcześnie jest jednym z najchętniej zwiedzanych miejsc w Polsce i wciąż czynnym zakładem górniczym, w którym w trosce o ochronę miejsc zabytkowych prowadzone są intensywne prace zabezpieczające. Ze swym ogromnym dziedzictwem kultury materialnej i bogactwem przyrody nieożywionej podziemna Wieliczka stanowi unikatowy w skali światowej zabytek. 

W 1978 roku kopalnia wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieliczka była wtedy jeszcze wiodącym producentem soli w Polsce.  Sól warzoną na skalę przemysłową produkowano w Wieliczce do 1996 roku.  

Dziś kopalnia jest wciąż czynnym zakładem górniczym, z wyjątkową kulturą, sztuką i tradycjami, sięgającymi wiele wieków wstecz. Dostępna na rynku sól wielicka powstaje w procesie utylizacji wód zasolonych. Zagospodarowując wycieki słonej wody kopalnia chroni środowisko naturalne.  

Z uwagi na panujące pod ziemią warunki geologiczno-górnicze, górotwór wielicki podlega i będzie podlegał w przyszłości, skutkom wielowiekowej intensywnej eksploatacji. Górnicy usiłują jak najpełniej chronić miejsca zabytkowe.  

Po zakończeniu eksploatacji złoża soli najważniejszym, kluczowym zadaniem solnego przedsiębiorstwa stało się zabezpieczenie powstałych pod ziemią pustek (ponad 9 mln m3). Drugą funkcją jest turystyczne udostępnianie historycznego i kulturowego dziedzictwa kopalni. 

Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się podczas naszego spaceru wiele metrów pod ziemią. Koniecznie musimy tu wrócić, a przed nami jednak powrót do domu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *