10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Zdrowie psychiczne to jeden z aspektów naszego ogólnego zdrowia. Najczęściej jednak troszczymy się tylko o zdrowie fizyczne np. dbamy o to żeby nas nie bolał brzuch, ząb czy głowa. Kiedy np. jesteśmy przeziębieni – zostajemy w domu, gdy złamiemy nogę często chodzimy np. w gipsie. A co robimy, gdy czujemy się gorzej psychicznie? Uczniowie z oddziału 7a w ramach I edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „CENNE ŻYCIE” na tablicy stworzyli MAPĘ OSÓB – KTO MOŻE W SZKOLE I POZA SZKOŁĄ MI POMÓC? Na tablicy znalazły się takie odpowiedzi jak: w szkole: wychowawca, pedagodzy szkolni, psycholog szkolny, nauczyciel, któremu ufam, zaś poza szkołą: rodzice, psycholog, psychoterapeuta. Uczniowie dowiedzieli się o ważnych numerach telefonów, pod którymi można uzyskać pomoc. Na pytanie Jak dbać o zdrowie psychiczne? na tablicy uczniowie wskazali swoje pomysły odpowiadając, że poprzez:

– rozmowę z zaufaną osobą, przyjacielem lub kolegą, rodzicami,

– zadbanie o nasze relacje z bliskimi,

– udanie się do specjalisty, chodzenie do psychologa,

– pracowanie nad sobą,

– przemyślenie co jest prawdziwym problemem,

– nie wstydzenie się rozmawiać o problemach,

– aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu,

– znalezienie czasu na relaks,

– wysypianie się, sen,

– oglądanie ulubionych filmów, słuchanie muzyki,

– spacer z koleżanką lub zabawa ze swoim zwierzątkiem.

Uczniowie podczas pogadanki z pedagogiem specjalnym dowiedzieli się, że każdemu jest czasem smutno, każdy jest czasem zestresowany, czy zawstydzony lub pełen lęku, obaw i … to jest okej! Tak samo, jak każdy z nas innym razem odczuwa radość, wdzięczność lub szczęście albo spokój. Podsumowując: każdy z nas jednak jeżeli ma wrażenie, że te trudne emocje są od nas silniejsze i zabierają nam pozytywną energię przez co przeszkadzają doświadczać tych przyjemnych emocji… powinien zareagować i nie bać się szukać oraz prosić o pomoc, bo każdy nasz problem można rozwiązać

Opracowała:

Marzena Cichacz