Bajkowa terapia, czyli czego dzieci nauczyły się dzięki BAJKOM – POMAGAJKOM.

To już półmetek realizacji projektu edukacyjno-czytelniczego pod hasłem BAJKI – POMAGAJKI. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej poznali kolejne historie zwierzęcych bohaterów, które, choć umiejscowione w bajkowym świecie, bardzo przypominają te z prawdziwego życia.

W bajce Moniki Buchwald pt.”Jak Bąbelek pokonał strach” mały piesek o wdzięcznym imieniu Bąbel bardzo bał się ciemności. Lęk przed nią pozwoliła mu pokonać sówka Maja, która odwiedziła psiaka w jego pokoju i opowiedziała mu o tym, jak piękna może być noc. Wcześniej Bąbel nic pięknego w niej nie dostrzegał, wręcz przeciwnie, przerażała go. Dzięki sówce zobaczył nocne niebo rozświetlone tysiącem gwiezdnych lampek i zmieniający swój kształt księżyc. Wówczas przekonał się, że noc i ciemności wcale nie są takie straszne. Poznał też cudowną nocną zabawę, kiedy na oświetlonych przez gwiazdy i księżyc fragmentach ścian pokoju można za pomocą swoich łapek tworzyć przeróżne kształty. I tak Bąbel stworzył misia i inne zwierzątka, które stały się jego przyjaciółmi. Dzięki nim nie bał się już ciemności i mógł spokojnie zapaść w sen.

„Nieostrożna rybka” Rafała Przyszlaka to z kolei bajka o rybce Neonce, która na chwilę zapomniała o przestrogach swojej mamy, by nigdy nie ufać obcym i mogła za tę chwilę zapomnienia zapłacić najwyższą cenę. Na szczęście miała przyjaciela pana Kraba. Wybawił ją on z opresji i uratował życie. Od tej pory nauczona doświadczeniem Neonka wiedziała już, że zawsze trzeba słuchać mamy i nigdy nie ufać tym, których nie znamy.

O umiejętności współpracy opowiada bajka Niny Osyry „Rufus”. W pięknym zielonym lesie bawiły się trzy zwierzątka: lisek, niedźwiadek i zajączek. Uwielbiały bawić się zabawkami. Ale zabawki przynosili tylko niedźwiadek i zajączek, lisek o nich ciągle zapominał. I zwierzęta zrezygnowały ze wspólnych zabaw z liskiem, gdyż uważały, że nie jest z nimi całkowicie szczery. Miały rację, lisek był po prostu samolubny, swoimi zabawkami lubił się bawić w domu i w dodatku sam. Lisek poczuł się samotny i zatęsknił za wspólnymi zabawami z kolegami. Wtedy spotkał Rufusa, chłopca, który przekonał go, by zaczął dzielić się z innymi tym, co posiada i zadbał o swoich przyjaciół, bo życie bez nich jest puste i bez sensu. Lisek to zrobił i stał się najszczęśliwszym zwierzakiem w pięknym zielonym lesie.

W postaciach Bąbla, Neonki i liska dzieci mogły zobaczyć siebie lub swoich kolegów, a z przygód zwierzęcych bohaterów wyciągnąć wnioski i zrozumieć, jak ważni są przyjaciele, że rodzice dają dobre rady, nieznajomym nie wolno ufać, a własne lęki można przezwyciężyć. By te życiowe wskazówki zapadły im głęboko w pamięć, po lekturze i omówieniu bajek dzieci w graficzny sposób nawiązywały do zaprezentowanych w nich treści.

 

Opracowały:

Karolina Jagodzińska i Dorota Wojciechowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *