SPACER ULICZKAMI MIASTA KUTNA

 

W środę 16 kwietnia oddział 5b wybrał się na spacer uliczkami miasta Kutna. Pod opieka nauczycieli wyruszyli na Cmentarz żydowski w Kutnie-kirkut społeczności żydowskiej, zamieszkującej Kutno. Na szczycie porośniętym trawą uczniowie w ciszy i spokoju wysłuchali prelekcji na temat tego miejsca oraz odczytali napis z  pomnika, który został odsłonięty 1993 roku, w postaci podwójnej tablicy. 

Następnie wychowankowie uczestniczyli w zajęciach “Gra pałacowa”  w Muzeum Pałac Saski w Kutnie. Była to żywa lekcja historii, w czasie której uczniowie mogli w ciekawy sposób poznać ciekawostki związane z czasami saskimi i naszym miastem. Rozwiązywali różnorodne zadania, np. rozpoznawali smaki napojów pitych w dawnych czasach, zapachy przypraw, a nawet grali w kości… Była też nuta rywalizacji – tylko jedna drużyna mogła wygrać. Uczniowie  podziwiali oryginalną wizytówkę swojej miejscowości. Kompleks Pałacu Saskiego który stanowi wielofunkcyjne, przestrzenne, odtworzone wnętrza multimedialne, które bardzo spodobały się wychowankom. Celem wizyty w muzeum było zapoznanie się z historią naszego miasta, zabytkami architektury, historii kuchni staropolskiej, literatury kulinarnej oraz mody. 

Spacerując alejkami po Parku Traugutta uczniowie podziwiali piękno wiosennej przyrody.  Obserwowali drzewa i krzewy w kolorowej szacie. Wspominaliśmy wybitne osobowości min.: Pana Bolesława Wituszyńskiego, który za swoją pracę i działalność społeczną otrzymał liczne odznaczenia i medale , był inicjatorem aleji różanych i  polskim plantatorem, ogrodnikiem, właścicielem szkółek drzew owocowych, ozdobnych i róż, a przede wszystkim inicjatorem Jarmarku Różanego w Kutnie.  To dzięki niemu w naszym mieście podziwiamy cztery autorskie najpiękniejsze odmiany róż : ‘Kutno’ róża miniatura, sport ‘Margo Coster’,  ‘Marylka’ – róża miniatura, ‘Kopernik’, ‘Leszek’. Pan Wituszyński zajmował się także innymi roślinami ozdobnymi.  

Przypomnieliśmy również sylwetkę dr Antoniego Troczewskiego związanego z naszym miastem. Który był nie tylko doskonałym praktykiem, napisał również kilka prac naukowych, a także organizował w Kutnie zjazdy lekarskie. Doktor Troczewski kochał nasze miasto Kutno, a mieszkańcy naszego miasta w podziękowaniu za jego serce i pracę społeczną ustanowili godność Honorowego Obywatela Miasta Kutno i nadali ją Doktorowi Troczewskiemu w 1919 roku. 

Na zakończenie udaliśmy się do cukierni po smaczne lody. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Pobyt na świeżym powietrzu dobrze wpłynął na nasze samopoczucie.

Karolina Sulej i Elwira Babecka

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *