Tutoring rówieśniczy w Szkole z Klasą

Informujemy, że Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie w roku szkolnym 2023/2024 realizuje program Szkoła z Klasą w oddziałach VIIa oraz VIIIc. Celem jest budowanie pozytywnego i inspirującego środowiska w szkole, które umożliwi uczniom i uczennicom wzmocnienie poczucia własnej wartości i sprawczości, rozwinie umiejętności współpracy oraz pomoże budować poczucie przynależności do społeczności szkolnej. W ramach programu są wprowadzane do szkoły innowacyjne metody pracy, takie jak tutoring rówieśniczy (semestr I), design thinking (semestr II).

Tutoring rówieśniczy wprowadzony w semestrze pierwszym w oddziałach VIIa i VIIIc wyróżnia się wspólną pracą nad rozwojem w danej dziedzinie w czasie spotkań przygotowanego tutora z podopiecznym tutee. W tutoringu rówieśniczym uczeń towarzyszy innemu, wspiera go w jego pracy i w dostrzeganiu możliwości, stwarza okazję do dyskusji, pomaga analizować błędy, towarzyszy w ćwiczeniach i próbach pokonania trudności. Zawsze jednak współpraca odpowiada na potrzeby tutee, przebiega w odpowiadającym mu tempie i sprzyja realizacji jego celu.

Pracując z rówieśnikami i rówieśnicami, uczeń łatwiej przyswaja wiedzę oraz nowe umiejętności. Tutor i tutee często mówią podobnym językiem, mają podobne doświadczenia. W takim podejściu uczniowie stawiają pytania, dzielą się pomysłami, weryfikują propozycje, pracują wspólnie, pomagają sobie. Podsumowując tworzenie w szkole kultury uczenia się wielokierunkowego jest niezwykle istotne. Wprowadzając pracę metodą tutoringu, przekonujemy młodych ludzi, że uczyMY się od siebie wzajemnie – w różnych dziedzinach, w różnym czasie, w różnych grupach tutorskich. Każdy z nas w różnych sytuacjach może być tutorem lub tutee.

Opracowały:

Izabela Szczepaniak-Kozłowska