Tydzień Bibliotek 2024

Co roku, od 8 do 15 maja wszystkie biblioteki w Polsce świętują. Wszystko z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, które organizuje ogólnopolską akcję promocji bibliotek i czytelnictwa – Tydzień Bibliotek. Wydarzenie pierwszy raz zaistniało w roku 2004 (to już 20 lat!). Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

W ramach szkolnych obchodów, 8 maja (Dzień Bibliotekarza i Bibliotek) uczennice należące do Koła Przyjaciół Książki (Maria Kubasińska, Julia Pierzchała i Emilia Zielińska) zorganizowały dla swoich koleżanek i kolegów z klas 4 – 8 zabawę czytelniczą. Jej celem było odgadnięcie tytułu książki po pierwszym zdaniu. Zaznajomiony z kanonem lektur (i nie tylko) czytelnik, otrzymywał w nagrodę cukierka. Fundatorem słodkości była Rada Rodziców. Wydarzenie stanowiło jedno z zadań finałowych projektu edukacyjnego „Biblioświętowanie”.

10 i 13 maja natomiast odbyła się w bibliotece loteria „Szczęśliwa 13”. Uczniowie zamiast świadomego wyboru książki, mogli tego dnia zdać się na los. Czekały na nich książki zielone, czerwone, z zagadką, baśnie i legendy, obrazkowe, polskich twórców i tak dalej. Wylosowaną niespodziankę należało przeczytać. W zabawę szczególnie „wkręcili się” uczniowie z klas młodszych.

Życzymy miłej lektury i zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Wasze bibliotekarki