Poznajmy nasz region

24.05.2024r., w piękne, słoneczne południe uczniowie z oddziału 5c przespacerowali ulicami miasta w celu poszukiwania kolejnych regionalnych ciekawostek. Najpierw odpoczęliśmy chwilkę na łonie natury w parku, by piknikowo, na kocykach czerpać z uroków wiosny – były lody, gry i zabawy oraz akrobatyka w wykonaniu dziewcząt. Zatrzymaliśmy się na chwilę w Parku Traugutta przy pomniku pana Wituszyńskiego – pradziadka naszej koleżanki Julki. Wysłuchaliśmy krótkiej opowieści o początkach róż w mieście Kuto – obecnie mieście róż, następnie znaleźliśmy miejsce, gdzie na ul. Barlickiego stała synagoga zniszczona przez Niemców w 1942 roku. Obecnie na jej miejscu stoi kamień pamiątkowy z napisem: „W tym miejscu stała osiemnastowieczna synagoga, zniszczona podczas II wojny światowej przez Niemców, z nienawiści człowieka do człowieka i jego dzieła”. Kolejnym punktem naszego spaceru był cmentarz żydowski, gdzie na górze pod pamiątkową płyta znaleźliśmy kamienie ułożone tam zaledwie wczoraj przez uczniów z wielu kutnowskich szkół biorących udział w akcji edukacyjnej “Kamienie Pamięci”. Jej celem było poznanie historii osób zmarłych lub zabitych przez Niemców w Judenlager “Konstancja” i pochowanych na cmentarzu żydowskim w Kutnie. Uczniowie kutnowskich szkół wypisali na kamieniach imiona i nazwiska osób pochowanych na wspomnianym cmentarzu. W ten sposób uczcili pamięć ofiar Zagłady i przypomnieli o nich poprzez ich imiona i nazwiska. To był naprawdę ciekawy i pełen emocji spacer.

Agnieszka Kolczyńska