Historia Jedynki w postaciach i wydarzeniach zapisana…

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki uznawana jest za najstarszą szkołę podstawową w Kutnie. Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły zawiera przywilej lokacyjny z 5 września 1767 roku, w którym kanclerz wielki koronny Andrzej Zamoyski, właściciel Kutna, spośród wszystkich instytucji miejskich wyróżnił szkołę. W 1775 roku miasto kupił Stanisław Kostka Gadomski. Początkowo szkoła mieściła się w domu na placu kościelnym i istniała jako szkoła parafialna aż do 1864 roku, kiedy to przeszła na własność miasta i stała się szkołą miejską. Ulokowana była najpierw w drewnianym budynku przy ulicy Gostynińskiej (obecnie ulica Kościuszki). Na miejscu, gdzie stała drewniana szkoła, pobudowano murowany budynek o pięciu salach lekcyjnych.

W okresie I wojny światowej budynek został zajęty na cele wojskowe. Działalność edukacyjną wznowiono w 1916 roku.

W 1919 roku szkoła przy ulicy Tadeusza Kościuszki otrzymała nazwę Siedmioklasowa Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie. Jesienią 1927 roku przeniesiono ją do nowego budynku przy ulicy Stanisława Staszica 8. Obiekt nie był przystosowany do celów edukacyjnych. Pierwotnie miał mieć charakter mieszkalny.

Podczas II wojny światowej naukę przerwano ( marzec 1940r.). Nauczanie wznowiono w pierwszych dniach po wyzwoleniu. Po zakończeniu wojny kierownikiem szkoły był Wacław Seroka, który pełnił tę funkcję od 1927 roku. Następnie kierownikami i dyrektorami byli: Kazimierz Rybacki, Roman Buzak, Jan Fidych, Genowefa Staniszewska, Jadwiga Tomaszewska, Zuzanna Pośpiech, Irena Celińska, Barbara Przybysz, Grażyna Szałkowska.

W 1990 roku otworzyły się podwoje nowego gmachu. Szkoła Podstawowa nr 1 została przeniesiona do przestronnych budynków przy ulicy Andrzeja  Zamoyskiego 1.

Wraz ze zmianą lokalizacji placówka otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski i Prezydenta Miasta Kutno. Nowa szkoła to kompleks, w którym znajduje się pawilon edukacji wczesnoszkolnej, pawilon klas IV –VIII, świetlica, stołówka szkolna, biblioteka, gabinety: terapii zajęciowej, logopedyczny, terapii pedagogicznej, psychologiczno-pedagogiczny; hala sportowa i dwie małe sale gimnastyczne, sale  terapii sensorycznej, gabinet stomatologiczny i medyczny oraz rozległe hole, boisko „Orlik” i ogród botaniczny. 

Uwzględniając potrzebę współżycia społecznego pozbawionego barier i uprzedzeń, od roku szkolnego 1998/1999 w placówce prowadzony jest integracyjny model wychowania i nauczania. Od 1 września 2011r. do chwili obecnej dyrektorem szkoły jest Jarosław Koszański.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie jest systematycznie modernizowana i unowocześniana. Baza i wyposażenie szkoły są dostosowywane

do potrzeb edukacyjnych i psychofizycznych uczniów oraz wyzwań związanych z rozwojem technologii i cywilizacji. Pozyskujemy środki zewnętrzne w celu poprawy jakości pracy

i nauczania. Z programów tych zorganizowano dwie pracownie integracji sensorycznej, Eko-pracownię przyrodniczą, pracownię biologiczno  – geograficzną, pracownię językową, stołówkę, kuchnię, plac zabaw, siłownię plenerową.

 

Źródło

Kutno. Dzieje miasta, pod red. Ryszarda Rosina, Warszawa-Kutno1984, Kutno poprzez wieki. pod red. Jana Szymczaka, Kutno-Łódź 2011, Placówki oświatowe powiatu kutnowskiego, Kutno 2007,Saramonowicz J, Stasiak P.A., Kutno Przeszłość i współczesność, Łódź 2012.