Obserwacje MIKROskopowe na lekcjach biologii

W związku z tematami lekcji dot. mikroskopowania uczniowie oddziałów 5 – 7 w miesiącach wrzesień/październik samodzielnie mieli okazję dokonywać obserwacji mikroskopowych na zajęciach w naszej szkolnej pracowni biologicznej. Młodsze oddziały po raz pierwszy zapoznały się z budową mikroskopu, zestawem narzędzi preparacyjnych oraz sposobem samodzielnego wykonywania preparatów mikroskopowych. Dowiedziały się także o zasadach postępowania podczas obserwowania obiektu pod mikroskopem. Ogromne wrażenie zrobiły na uczniach oglądane pod mikroskopem preparaty: tkanek zwierzęcych (włókna mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych, komórka nerwowa, tkanka kostna, chrzestna czy krew kręgowców), obiektów zoologicznych (odnóża owadów, aparat gębowy motyla, wesz ludzka czy mucha domowa). Samodzielnie natomiast pod okiem nauczyciela przygotowali żywy preparat ze skórki cebuli – obserwując i opisując pod mikroskopem budowę komórki roślinnej. Z dokonanych obserwacji wszyscy uczniowie wykonali rysunki w zeszytach oraz obliczali różne powiększenia obrazów.

Opracowała: S. Janiak