NARODOWY DZIEŃ PUZZLI

NARODOWY DZIEŃ PUZZLI

29 stycznia obchodzimy Narodowy Dzień Łamigłówek, aby uświadomić sobie, że ćwiczenie mózgu za pomocą łamigłówek to tylko jedna z wielu korzyści.

W naszej szkolnej bibliotece uczniowie zmagali się z uzupełnianiem specjalnie przygotowanych dla nich łamigłówek, rebusów, krzyżówek czy układaniem puzzli.

Niezależnie od tego, czy jest to krzyżówka, układanka, quiz, wyszukiwanie słów, łamigłówka czy sudoku, takie ćwiczenia zmuszają nasz umysł do pracy. Badania wykazały, że gdy układamy puzzle, używamy obu półkul mózgu. A codzienne spędzanie czasu na układaniu puzzli poprawia pamięć, funkcje poznawcze i umiejętności rozwiązywania problemów.

Wyszukiwarki słów i krzyżówki mają oczywistą zaletę w postaci zwiększenia słownictwa i umiejętności językowych. Sudoku to łamigłówka polegająca na sekwencjonowaniu zestawu liczb na siatce, ćwiczy również mózg. Testując pamięć i logiczne myślenie, stymulujemy mózg i doskonalimy umiejętności liczbowe.

Pierwsze sudoku zostało opracowane przez  XVIII-wiecznego matematyka ze Szwajcarii , który opracował grę o nazwie Latin Squares. W 1895 roku łamigłówki te zostały opublikowane we francuskich gazetach. Dzisiejsza wersja Sudoku jest jednak o wiele bardziej nowoczesna. Howard Garns z Connersville w stanie Indiana stworzył grę, w którą gramy do dziś. Garns jest niezależnym wynalazcą łamigłówek i nazwał grę Number Place. W 1979 roku Number Place po raz pierwszy pojawiła się w magazynie „Dell Pencil Puzzles and Word Games”.

Jeśli chodzi o puzzle – brytyjski kartograf i grawer o nazwisku John Spilsbury wynalazł układankę, przyklejając mapę świata do kawałka drewna. Wyciął każdy kraj osobno.

Żródło: Narodowy Dzień Puzzli 29 stycznia [w:] https://www.nationaldaycalendar.com/national-day/national-puzzle-day-january-29 [dostęp online 31.01.2025r.]

Wasze bibliotekarki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *